Czym wyczyścić kostkę brukową? Mamy na to sposób!

Czym wyczyścić kostkę brukową? Mamy na to sposób!
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa wymaga regularnego czyszczenia, o którym wielu z nas w ferworze zadań codziennych często zapomina. 

Niezadbana kostka szybko zaczyna wyglądać niereprezentacyjnie i brzydko: z zaciekami na powierzchni, odbarwieniami i roślinami pomiędzy poszczególnymi płytkami. Jak czyścić kostkę brukową, aby zachowała swój miły dla oka wygląd? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ten patent.

Regularna pielęgnacja

Jednym ze skutecznych sposobów czyszczenia kostki brukowej jest jej regularne pielęgnowanie. Dzięki temu nie będziemy tracić na tę czynność tony wolnego czasu, a kostka długo zachowa swój piękny wygląd. 

Jeśli pojawią się niedoskonałości, do następnego czyszczenia nie będą one na tyle widoczne, by zeszpecić nasz zakątek. Najlepiej czyścić bruk przynajmniej 3 razy do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie oraz po zakończeniu.

Pory roku wyznacznikiem porządków

Wiosną usuwamy naloty powstałe w wyniku wilgoci (np. przez topniejący śnieg). Latem z chwastów i mchów. Jesienią warto oczyścić i zaimpregnować kostkę na zimę. Prócz tego należy systematycznie ją zamiatać, szczególnie w suche dni, i usunąć tym samym m.in. piasek czy liście. Ich nawarstwienie może spowodować np. przebarwienia i brzydkie naloty. 

Zimą wszelkie chodniki i podjazdy musimy odśnieżać. Lepiej nie posypywać ich solą, ponieważ zniszczy ona wierzchnią część kostki. Można za to używać piasku.

Mchy, trawy i chwasty

Prócz tego, że wszelkie mchy, trawy i chwasty pomiędzy kostkami szpecą wygląd naszego chodnika, ich dłuższa obecność może spowodować nierówność powierzchni bruku (przez rosnące pod spodem kłącza i korzenie). 

Proces oczyszczania należy wykonywać w odpowiedni sposób. Nie wolno wyrywać lub usuwać roślin łopatką, ponieważ wtedy pozostawimy cały system korzeniowy. Należy zamiast tego używać profesjonalnych narzędzi lub środków chemicznych.

Druciana szczotka

Pozwala na wyskrobanie mchów i chwastów, a także błota, z przerw między kostkami. To narzędzie jest dobre również do walki z pleśnią i grzybem. Drut nie zarysuje kamienia, ale warto wybrać szczotkę o wąskim włosiu, którą łatwiej będzie manewrować między poszczególnymi kostkami. Niestety, sposób ten jest bardzo czasochłonny i zwykle wymaga pracy na kolanach.

>> Zobacz też: Pomysł na tani taras – jak go urządzić? Jakie materiały wybrać?

Tarcza druciana do kosy spalinowej

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu kosy spalinowej, możemy dokupić specjalną drucianą tarczę, która podobnie jak szczotka z drutem wydłubie spomiędzy kostki chwasty i inne rośliny. Sposób ten jest szybki i mniej pracochłonny od poprzedniego.

Środki chemiczne do odchwaszczania

Do tego rozwiązania zwykle używa się herbicydów. Środki te wysuszają i niszczą rośliny, jednak później i tak trzeba wyskubać je z przestrzeni między kostkami. Nie jest to naturalny sposób, ponadto silne środki mogą spowodować odbarwienie lub zmatowienie kostki, dlatego dobrze jest wybierać produkty specjalne, dedykowane do chodników.

Nienaturalne zabrudzenia

Poza naturalnymi zabrudzeniami naszej kostki brukowej istnieją jeszcze takie, których sprawcami jesteśmy my sami, w wyniku remontów (np. farby, kleje) lub prac samochodowych (np. wymiana oleju). Jak się ich pozbyć?

Zacieki z tłuszczu, olejów

Zabrudzenia z tłuszczu, smarów czy olejów dobrze jest usunąć natychmiast po ich spowodowaniu, ponieważ im więcej czasu minie, tym gorzej się je usuwa. Bywa również, że brud zdąży po prostu wniknąć w kostkę, pozostawiając trwały ślad. 

Najpierw świeżą plamę należy posypać piaskiem, aby wchłonął nadmiar tłuszczu. Potem musimy usunąć piach i wyszorować plamę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym (najlepiej takim przeznaczonym specjalnie do kostki). Jeśli to nie zadziała, można skorzystać z pistoletu do piaskowania. Piasek pod ciśnieniem zetrze wierzchnią warstwę kostki wraz z zabrudzeniem.

Guma do żucia

Chyba największą zmora posiadaczy kostki brukowej to właśnie guma do żucia. Jeżeli odpowiednio wcześnie ją zauważymy, będziemy jeszcze w stanie ją usunąć, ale wtedy pozostanie na kostce tłusty ślad. W innych przypadkach guma może stopić się na tyle, że sami sobie nie damy rady. W obu przypadkach należy skorzystać z pomocy myjki ciśnieniowej. Woda podgrzana do ok. 150 stopni rozpuści gumę oraz pozostawiony po niej ślad.

Farby, zaprawy, kleje

Świeżą plamę należy szybko pokropić wodą, a następnie skorzystać ze skoncentrowanego środka z kwasem nieorganicznym. Potem powierzchnię trzeba wyszorować. Jeśli zabrudzenie zdążyło już zaschnąć, należy wykorzystać trochę samego koncentratu (koniecznie w rękawiczkach!), a potem spłukać wodą.

Regularność i sposób

Kostką brukujemy chodniki, podjazdy, tarasy czy alejki ogrodowe wokół naszego domu. Aby jednak pozostawały w estetycznym stanie, starajmy się je regularnie czyścić, także z zabrudzeń spowodowanych przez nas samych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się różni płyta indukcyjna od ceramicznej?
Czym się różni płyta indukcyjna od ceramicznej?
Zastanawiasz się, jaką płytę wybrać do swojej kuchni? Zobacz, czym się różnią i jakie zalety ma każda z nich.
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Kuchnia, salon i pokój dziecięcy wymagają urządzania? Nowoczesne meble drewniane świetnie się tu sprawdzą! Jakie wybrać?
Jaki blat do kuchni wybrać?
Jaki blat do kuchni wybrać?
Planujesz wymianę mebli w kuchni? Zapoznaj się z dostępnymi materiałami na blaty kuchenne.
Ostatnie wpisy