Dekorowanie

DIY: Lampy wiszące z butelek. Robią wrażenie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Obraz Beatrice Schmuki z Pixabay

Jeśli dbasz o recykling i przyroda jest dla Ciebie ważna, z pewnością zainteresują Cię wiszące lampy wykonane z butelek. Wyglądają rewelacyjnie i są bardzo ekologiczne! 

Dlaczego warto robić lampy wiszące z butelek?

Stworzenie własnej lampy wiszącej z butelek jest niezwykle efektownym i oryginalnym rozwiązaniem wnętrzarskim. Możemy stworzyć ją naprawdę niskim kosztem. Skoro zakupiliśmy i wypiliśmy rozmaite trunki, to nie będziemy już potrzebować butelek. Zamiast je wyrzucać, możemy stworzyć z nich coś wyjątkowego. Choć moglibyśmy zrobić z nich stojące lampy z abażurem, o wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie wykonanie z nich pięknego żyrandola. 

Główne trendy w urządzaniu domu a żyrandol z butelek

Obecnie królują trendy aranżacji wnętrz, które opierają się na recyklingu. Poprzez nadawanie drugiego życia zużytym przedmiotom chronimy naszą planetę. Aby wykonać lampę z butelek, możemy wykorzystać butelki po winie, whisky, piwie oraz innych alkoholach. 

Lampa z butelek po whisky 

Do przygotowania lampy z butelek po whisky potrzebne będą butelki z odciętym dnem, aby móc wkręcić żarówkę. Daje to niesamowity efekt. Wszystko to za sprawą ciekawego i nietypowego kształtu butelek po whisky. Co więcej, jeśli chcemy zwiększyć klimat, możemy pozostawić na butelce etykietę po drogim i gustownym trunku. Dla oświetlenia np. kuchennego blatu warto użyć kilku butelek, które będą zawieszone w niewielkiej odległości jedna od drugiej, tworząc tym samym piękny rząd świateł.  

Lampa z różnych rodzajów butelek – czego będziemy potrzebować? 

Oczywiście butelki po whisky nie są jedynymi, które możemy wykorzystać przy tworzeniu lamp z butelek. Ich miejsce z powodzeniem mogą zastąpić  butelki po winie, piwie czy innych trunkach. Wszystko zależy od tego, jaki kształt i kolor szkła nas interesuje. Do tego potrzebować będziemy kawałka drewna, pod którym ukryjemy przewody. Oprócz wspomnianych przewodów będziemy potrzebować: 

 • wiertarkę,
 • kombinerki,
 • olej spożywczy,
 • taśmę izolacyjną,
 • papier ścierny drobnoziarnisty,
 • lejek wytrzymały na wysokie temperatury.

Jak krok po kroku przygotować butelki?

Pierwszym krokiem, zarazem najtrudniejszym, jest przygotowanie butelek. Polega to na tym, aby odciąć ich dna. Jak to zrobić?

 1. Dokładnie myjemy butelki i zrywany z nich etykiety (najlepiej użyć do tego ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń).
 2. W czasie, kiedy butelki wysychają, podgrzewamy w starym garnku szklankę oleju spożywczego. Przygotowujemy również wodę z lodowatą wodą (możemy też dodać do niej kostki lodu).
 3. Kiedy olej zacznie lekko dymić, możemy użyć lejka odpornego na wysokie temperatury (absolutnie nie może być plastikowy!) do wlania oleju do butelki. Olej lejemy tak, aby spływał nie po ściankach butelki, ale trafiał na jej dno. Olej powinien osiągnąć poziom, na którym chcemy dokonać naszego cięcia.
 4. Od razu po wlaniu oleju do butelki, energicznie wkładamy ją do lodowatej wody. Niemal natychmiast powinniśmy usłyszeć trzask, a dno butelki powinno odpaść. Kluczowe jest to, aby olej był rozgrzany, a woda lodowata.
 5. Jeśli cięcie jest w miarę równe lub lekko postrzępione to wystarczy butelkę wyszlifować za pomocą papieru ściernego.

Jak własnoręcznie stworzyć żyrandol z butelek?

Po przygotowaniu butelek musimy stworzyć podstawę dla żyrandola. W suficie w równych odległościach wywiercamy otwory, przez które przepuścimy przewody. Otwory powinny przybrać kształt trójkąta równobocznego. W środek wkręcamy haczyk, na którym zawiśnie żyrandol. Przygotowujemy 3 oddzielne kawałki dwużyłowego kabla o długości 50 cm i montujemy do każdego z nich oprawki do żarówek. Oczywiście instalacja elektryczna powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalistę. Na koniec wystarczy, że przewody przełożymy przez wloty butelek oraz otwory w podstawie. Po wyregulowaniu wysokości należy użyć zszywacza tapicerskiego do zablokowania przewodów przy wylocie butelki.

Copywriterka i Social Media Manager. W wolnych chwilach spędza czas na spacerach lub przy interesującej książce koniecznie z ziołową herbatką obok.
Nicole Staniszewska
Polecane artykuły
Dekorowanie

Jak dobierać kolor światła?

Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. Jak zatem odpowiednio dobrać kolor oświetlenia pomieszczenia? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Dekorowanie

Jak ciekawie udekorować ściany?

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na udekorowanie ścian, które z pewnością przyciągną wzrok odwiedzających Cię gości.
Czytaj więcej
Dekorowanie

Wielki powrót lamperii! Poznaj najciekawsze pomysły!

Bang! Wraca kolejny trend wnętrzarski z końcówki ubiegłego wieku. Chodzi o lamperię. Jak wykorzystać ją współcześnie? Przekonaj się! Wykorzystaj nasze pomysły, a efekt Cię zaskoczy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *